Marine Le Pen újabb vesszőfutása: veszélyben a politikai karrierje

2025. július 16. 16:54

Az Emberi Jogok Európai Bírósága szerint a francia politikus nem tudta bizonyítani, hogy a védett jogai „helyrehozhatatlan sérelmet” szenvednek közvetlenül, érvényesült a kettős mérce.

2025. július 16. 16:54
null

Marine Le Pen, a francia Nemzeti Tömörülés vezetője az Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) fordult, miután egy francia bíróság négy év felfüggesztett börtönbüntetésre és öt év választási eltiltásra ítélte uniós pénzek szabálytalan felhasználása miatt. A strasbourgi bíróság azonban elutasította a kérelmet – írja a Faktumprojekt, amely az elemzésében annak járt utána, vajon korábbi politikai ügyekben az EJEB mikor és milyen indokkal nem utasította el a politikusok kérelmét – és mikor döntött úgy, hogy az eljárás politikai ellehetetlenítést valószínűsít.

Ezt is ajánljuk a témában

A bíróság elutasító döntése nem az ügy „érdemi” részére vonatkozott, hanem formai alapon született: Marine Le Pen nem tudta bizonyítani, hogy az emberi jogi egyezmény alapján védett jogai „helyrehozhatatlan sérelmet” szenvednek közvetlenül. Az EJEB ezzel nem vizsgálta az ítélet politikai következményeit, például azt, hogy az egyik legesélyesebb ellenzéki elnökjelölt kiesik a választási versenyből – tartalmazza az elemzés.

A Faktumprojekt szerint a kérdés az: más politikusok esetében az EJEB mikor és milyen körülmények között döntött másként? 

Valóban példátlan, hogy egy politikus ilyen következményekkel járó helyzetben nem kapott jogvédelmet?

A kurdbarát török Népi Demokratikus Párt (HDP) vezetője, Selahattin Demirtaş a 2016-os letartóztatása óta évekig vizsgálati fogságban volt, miután a török hatóságok terrorizmushoz kötődő vádakat fogalmaztak meg ellene. Demirtaş és ügyvédei szerint a letartóztatása nem a bűncselekmények megalapozottságáról szólt, hanem arról, hogy megakadályozzák politikai szerepvállalását, különösen a választási kampányidőszakban. 

Ezt is ajánljuk a témában

Letartóztatták a kurdbarát HDP vezetőit Törökországban

A szombat esti isztambuli robbantás után a kurdbarát Népek Demokratikus Pártja (HDP) legalább 118 vezető tisztviselőjét vették őrizetbe Törökországban hétfőn. A letartóztatásokra országosan mintegy félezer rendőrt mozgósítottak, páncélautók, vízágyúk és a különleges műveleti egységek támogatásával. A HDP a második legnagyobb ellenzéki párt, pártelnökeit már korábban őrizetbe vették.

Az EJEB 2020-as döntésében ezt az érvet elfogadta, és kimondta: a hatóságok fogva tartása politikai célokat szolgált, megsértette a véleményszabadságot, a szabadsághoz való jogot és az Egyezmény 18. cikkét is – amely kifejezetten a politikai visszaélés tilalmát rögzíti. Az EJEB azonnali szabadon bocsátására szólította fel Törökországot.

Az orosz ellenzék legismertebb alakja, Alekszej Navalnij többször is letartóztatásra került különféle köztisztasági vagy gyülekezési jogsértések ürügyén. Navalnij szerint ezek az eljárások nem a törvények betartatásáról, hanem a politikai mozgástere beszűkítéséről szóltak, különösen a kampányidőszakokban. 

Az EJEB egyetértett ezzel az értelmezéssel: 2018-as döntésében kimondta, Navalnij letartóztatásai és bírósági ítéletei a politikai pluralizmus elfojtását célozták, így sértették a véleménynyilvánítás szabadságát és az Egyezmény 18. cikkét. Az ítélet szerint Oroszország megsértette az alapjogokat, és az EJEB jelentős kártérítést is megítélt számára – írja a Faktumprojekt.

Kapcsolódó vélemény

undefined

Cseh Katalin

Facebook

Idézőjel

Navalnij sorsán keresztül végignéztük, mire képes Putyin azokkal, akik fellépnek a rendszere ellen.

Ilgar Mammadov, a REAL nevű ellenzéki párt elnöke a 2013-as tüntetések után került börtönbe – az ügyészek zavargások szításával vádolták. Mammadov szerint viszont az eljárás célja az volt, hogy megakadályozzák őt abban, hogy alternatív politikai vezetőként indulhasson az elnökválasztáson. Az EJEB 2014-es döntése ezt az értelmezést elfogadta, és világosan kimondta: a bebörtönzésnek nem volt törvényes alapja, az politikai indíttatású volt, és megsértette a tisztességes eljáráshoz és a szabadsághoz való jogot.

Julija Timosenko, volt ukrán miniszterelnök és politikai riválisa, Jurij Lucenko belügyminiszter egyaránt politikai ügyekben került börtönbe 

a Janukovics-érában. Timosenkót szerződések miatt vádolták, Lucenkót hivatali visszaéléssel. Mindkét ügy mögött az a vád állt, hogy az akkori kormány tudatosan használta az igazságszolgáltatást az ellenzék semlegesítésére. Az EJEB ezt megerősítette: mindkét esetben kimondta, hogy az eljárások önkényesek és aránytalanok voltak, így megsértették az Egyezményt. Bár az EJEB nem rendelte el szabadon engedésüket, ítéletei fontos nemzetközi nyomást jelentettek az ukrán kormányra.

Ezt is ajánljuk a témában

Marine Le Pen ügyében a bíróság nem azt mondta ki, hogy a francia eljárás szabályos, hanem azt sem volt hajlandó vizsgálni, vajon az eltiltás aránytalan-e vagy politikai célzatú. Ez azért is különösen figyelemre méltó, mert egy friss Euronews-cikk szerint a hatóságok házkutatást tartottak a Nemzeti Tömörülés pártszékházában is, amit a párt Le Pen politikai ellehetetlenítésére irányuló szándékos hatósági fellépésként értelmezett – véli az elemzés szerzője. Az indoklás tehát nem anyagi vagy tartalmi, hanem formai volt: nem áll fenn azonnali, visszafordíthatatlan sérelem. De a precedensek alapján láttuk: az EJEB más esetekben politikai következmények, választási kizárás vagy letartóztatás esetén nem kért ennél többet – hanem érdemben eljárást indított.

A precedensek fényében az EJEB döntése nem példátlan, de feltűnően kontrasztos a korábbi, politikailag érzékeny ügyekkel. Le Pen eljárása nem egyedi abban, hogy politikust sújt, különösen súlyos hatásai és az eljárás szelektivitása miatt azonban felvetődik a kettős mérce problémája – állítja a Faktumprojekt.

Nyitókép: MTI/EPA/Sadak Souici

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ehetős Odó
2025. július 16. 19:39
Rá fognak baszni a komcsik, mert Le Pen helyett a fiatal, agilis Bardella fog indulni. Úgyhogy kezdhetnek újabb sunyi trükkökön spekulálni.
FeketeFehér
2025. július 16. 19:38
"templar62 2025. július 16. 19:08 Az EU- s bíróság tagjai elemi demokráciát sértenek : Egy bíróságnak a vádról kell döntenie , nem a vádlott védekezéséről" Az EJEB nem a klasszikus bírósági szervezet. Amúgy meg Marie Le Pen nyújtott be "vádat", és ezt nem találta megalapozottnak az EJEB. A Faktum által idecitált esetek mindegyike erősen korlátozott demokráciákban, az államhatalom által hozott ítéleteket hozza példának. Franciaország jogállam, és demokrácia. Oroszország egy elég durva autokrácia, Törökország és Azerbajdzsán egy lazább autokrácia, Ukrajna meg egy fura átmenet, bár Janukovics alatt inkább egy béna autokrácia volt.
altercat1
2025. július 16. 19:31
Francos demokrácia...
templar62
2025. július 16. 19:08
Az EU- s bíróság tagjai elemi demokráciát sértenek : Egy bíróságnak a vádról kell döntenie , nem a vádlott védekezéséről . Ez már nem is demokrácia - deficit , hanem tipikus libcsi- bolseviki diktatúra.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!